- Obecnie brak na stanie

Ochraniacze przeznaczone są do poruszania się w trudnym terenie. Wyprodukowane zostały przez firmę Summit dla Armii Polskiej.
Ochraniacze przeznaczone są do poruszania się w trudnym terenie. Wyprodukowane zostały przez firmę Summit dla Armii Polskiej.
Stuptuty mają postać wyprofilowanej płachty materiału który odporny jest na zabrudzenia i przemakanie, której dwa przeciwległe końce łączy się przy pomocy zamków błyskawicznych i rzepów. Po nałożeniu na spodnie stuptuty pokrywają nogi od kostek wzwyż, wraz z górnymi częściami butów. Odpowiednie umiejscowienie i dopasowanie stuptutów zapewniają stalowe druty zaczepiane o podeszwę obuwia.
Główną funkcją stuptutów jest zapobieganie dostawaniu się wody lub zanieczyszczeń (śniegu, błota, kamieni itp.) do wnętrza butów. Chronią dolne części spodni przed zabrudzeniem, przemoczeniem oraz uszkodzeniami.