Nasz sklep internetowy używa plików cookie w celu zapewnienia lepszej jakości korzystania z serwisu.

cancel
Teleskop Sky-Watcher BKP 15075 EQ3-2 z wyciągiem Crayforda 150/750
search
  • Teleskop Sky-Watcher BKP 15075 EQ3-2 z wyciągiem Crayforda 150/750
  • Teleskop Sky-Watcher BKP 15075 EQ3-2 z wyciągiem Crayforda 150/750
  • Teleskop Sky-Watcher BKP 15075 EQ3-2 z wyciągiem Crayforda 150/750

Teleskop Sky-Watcher BKP 15075 EQ3-2 z wyciągiem Crayforda 150/750

2 387,00 zł
Brutto

BKP 150/750 EQ3-2 zdecydowanie należy do grupy teleskopów uniwersalnych. Głównym elementem teleskopu jest duże paraboliczne zwierciadło o średnicy 150 mm (6 cali) i ogniskowej 750 mm. Teleskop wyposażony jest w precyzyjny wyciąg okularowy Crayforda o średnicy 2" z redukcją na 1,25" umożliwiający stosowanie niemal wszystkich dostępnych na rynku okularów. Wyciąg tego typu to nowatorska konstrukcja, która umożliwia dużo bardziej precyzyjne ustawienie ostrości i działa bardziej płynnie, niż standardowe wyciągi zębatkowe. Ponadto na wyciągu znajdziemy gwint T-2, do którego dzięki dodatkowym redukcjom mamy możliwość zamontowania aparatu typu "lustrzanka".

Ilość
Ostatnie sztuki w magazynie

Jest to teleskop zwierciadlany Newtona. Ze względu na dużą jasność jest on szczególnie polecamy do obserwacji obiektów głębokiego nieba takich jak gromady gwiazd, galaktyki czy obiekty mgławicowe. Jednocześnie model ten umożliwia stosowanie dużych powiększeń, dzięki czemu doskonale sprawdzi się także podczas obserwacji planet i Księżyca.

Główną zaletą tego teleskopu jest duże paraboliczne zwierciadło o aperturze 150 mm i ogniskowej 750 mm. Dzięki stosunkowo krótkiej ogniskowej teleskop umożliwia uzyskanie bardzo dużego pola widzenia. Teleskop ten zbiera około 320 razy więcej światła niż ludzkie oko w nocy, zapewniając możliwość obserwacji obiektów do prawie 12-13 wielkości gwiazdowej (przy widoczności gołym okiem do 6 wielkości gwiazdowej). Wielkość zwierciadła związana jest również z rozdzielczością optyczną, która w tym teleskopie umożliwia rozdzielanie gwiazd, które są odległe od siebie więcej niż 0,9”.

Dodatkowo w teleskopie znajdziemy soczewkę Barlow'a, która w połączeniu z okularem o średnicy 1,25" da nam dwukrotny wzrost powiększania. Wyposażenie teleskopu warto uzupełnić o dodatkowe okulary: jeden o krótkiej ogniskowej ok. 4-5 mm, do obserwacji planet oraz jeden szerokokątny dwu calowy ok. 25-30 mm umożliwiający dokonywanie przeglądu nieba czy obserwacje rozległych obiektów mgławicowych.

Montaż        Jest to montaż godny polecenia, stabilny i jednocześnie wciąż dość mobilny. EQ3-2 otrzymuje doskonałe oceny wśród miłośników astronomii. Charakteryzuje go solidność i precyzja wraz z bogatą ofertą rozmaitych funkcji, przydatnych każdemu zaawansowanemu astronomowi. Głowica montażu pewnie spoczywa na solidnym, regulowanym aluminiowym statywie wyposażonym w przydatny półkę na akcesoria. Precyzyjne pokrętła mikroruchów pozwalają na dokładne, ręczne śledzenie obiektów na niebie. Mechanika montażu EQ3-2 jest skonstruowana w oparciu o specjalne przekładnie-ślimacznice, umożliwiające dokładne kontrolowanie ruchu zarówno w osi rektascensji jak i deklinacji. Do montażu można zastosować napędy w jednej lub w dwóch osiach lub możemy przerobić montaż na pełny system Go-To umożliwiający automatyczne śledzenie i namierzanie obiektów. EQ3-2 jest to najniższy model montażu, który posiada miejsce na lunetkę biegunową.

Wyciąg       Teleskop wyposażony jest w precyzyjny wyciąg okularowy Crayforda , umożliwiający stosowanie okularów 2” i 1,25”. W porównaniu ze standardowymi wyciągami zębatkowymi, które znajdziemy w podobnych teleskopach innych producentów, wyciągi Crayforda oferują większą precyzję i płynność działania. Do zestawu dołączono dwa okulary o średnicy 1,25”.

Astrofotografia        Teleskop BKP 150/750 EQ3-2 to pierwszy teleskop, który można z powodzeniem wykorzystać w astrofotografii, a to za sprawą solidnego montażu EQ3-2, który posiada duże możliwości rozbudowy. Dzięki światłosile f/5 możliwe jest uzyskanie ciekawych efektów już przy stosunkowo krótkim czasie naświetlania. Ponadto krótka ogniskowa wynosząca 750 mm sprawia, że zdjęcia są mniej podatne na niedokładne prowadzenie montażu. Dodatkowym atutem tego teleskopu jest dwucalowy wyciąg okularowy.

Obserwacje astronomiczne

1. Układ Słoneczny -  

- obiekty na powierzchni Księżyca o rozmiarach większych niż 1-2 km;

- plamy słoneczne i ich struktura, granulacja fotosfery widoczna;

- wszystkie planety Układu Słonecznego;

- fazy Merkurego i Wenus

- tarcza Marsa, czapy polarne w okresach opozycji

- kilka stref pasów Jowisza i księżyce Galileuszowe

- pierścienie Saturna z przerwą Cassiniego, pas w atmosferze i kilka mniejszych księżyców planety

- Uran i Neptun widoczne jako gwiazdy o wyraźnie niebieskim zabarwieniu

- ruch planetoid na tle gwiazd

- obserwacje wielu słabszych komet, widoczna struktura jaśniejszych komet

2. Gwiazdy

- około 2,7 mln gwiazd na całym niebie, o jasności do około 12–13 magnitudo

- gwiazdy podwójne i wielokrotne oddzielone od siebie kątowo na więcej niż 0,9".

- barwy wielu gwiazd

3. Obiekty mgławicowe

- wszystkie obiekty katalogu Messiera

- dziesiątki, a nawet setki gromad kulistych, częściowo w wielu przypadkach rozbijanych na poszczególne gwiazdy

- setki gromad otwartych z wieloma widocznymi różnicami w budowie

- kilkadziesiąt mgławic, wraz z pierwszymi szczegółami, bogate szczegóły jasnych mgławic

- dziesiątki galaktyk wraz z widocznymi delikatnie szczegółami struktur, kształt i położenie kątowe dysków

- widoczna struktura i budowa wielu mgławic planetarnych

- widoczne pozostałości po supernowych.

2 Przedmioty